Typowe usterki kotłów kondensacyjnych

W przypadku kotłów kondensacyjnych najczęstszym objawem usterki jest zatrzymanie pracy urządzenia. W wielu przypadkach jest to spowodowane problemem z zanieczyszczeniem komory spalania lub wymiennika ciepła, lub z usterką któregoś z urządzeń peryferyjnych, albo jednego z czujników sterujących ich pracą. Zazwyczaj przed włączeniem kotła usterka jest sygnalizowana na wyświetlaczu panelu kontrolnego. To dobry moment na podjęcie działań, diagnostykę i naprawę uszkodzonych lub wadliwie działających elementów.

Co może się zepsuć w instalacji z kotłem kondensacyjnym?

  • Syfon kondensatu – złe parametry procesu spalania lub niska jakość gazu mogą spowodować zanieczyszczenie i zatkanie syfonu odprowadzającego wodę, co powoduje zatrzymanie pracy kotła.
  • Wymiennik energii odzyskiwanej ze spalin – także może zostać z czasem zatkany, co ogranicza przepływ spalin. Zbyt wysokie ciśnienie w układzie spowodowane zatkaniem wymiennika powoduje wyłączenie kotła.

Wyciek i zapach gazu – w takich przypadkach, trzeba reagować od razu. Usterka może być spowodowana uszkodzeniem uszczelki lub innego elementu np. na skutek nieprawidłowego montażu.

Jak serwisować kocioł kondensacyjny?

Aby cieszyć się bezproblemową eksploatacją kotła kondensacyjnego, należy go regularnie serwisować. Producenci zalecają serwis raz na rok. Ważne jest, aby w trakcie okresowych czynności serwisowych dokładnie sprawdzić stan kluczowych elementów i wykonać odpowiednie czynności konserwacyjne. Konserwacja kondensacyjnych kotłów grzewczych polega głównie na kontroli stanu i czyszczeniu wrażliwych elementów, takich jak czujniki i urządzenia peryferyjne wspomagające obieg np. w układzie odprowadzania spalin. 

 

Problem z nadmiernym zanieczyszczeniem można zauważyć już w trakcie okresowych przeglądów technicznych. Warto wtedy sprawdzić skuteczność układu odprowadzania spalin i zweryfikować jakość paliwa, którym zasilane jest urządzenie grzewcze. Konieczna może okazać się modyfikacja niektórych elementów instalacji, aby zapobiec typowym problemom z funkcjonowaniem kotłów kondensacyjnych.