Chemiczne czyszczenie instalacji c.o. i c.w.u.

Sprawne działanie instalacji c.o. (centralnego ogrzewania) oraz c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) to kwestia niezwykle istotna dla komfortu domowników. Nadmierne gromadzenie się zanieczyszczeń czy korozja rur mogą bowiem sprawić, że ogrzewanie wnętrz zostanie w znacznym stopniu utrudnione. Z tego też powodu konieczne jest regularne czyszczenie chemiczne instalacji, przeprowadzane raz na 4–5 lat. Usługi tego typu oferuje także i nasza firma. Dysponujemy najnowocześniejszymi pompami oraz środkami czyszczącymi, gwarantującymi odnawianym instalacjom niezawodne działanie na długo po zakończeniu prac. Zapraszamy gorąco do zapoznania się z naszą ofertą.

Na czym polega chemiczne czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania?

Chemiczne czyszczenie instalacji c.o. polega na przepuszczeniu przez nią specjalnej mieszaniny. Taki preparat zawiera chemikalia rozpuszczające zalegający osad, a także utrudniający ponowne osadzanie się jego nowych warstw. Integralnym elementem składu profesjonalnych mieszanin chemicznych są również specjalistyczne inhibitory korozji. Dzięki nim oczyszczona instalacja odznacza się dłuższą żywotnością oraz większą odpornością na osadzanie się szkodliwego osadu wewnątrz rur.

Regularne czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania pozwala na uniknięcie najczęściej występujących problemów technicznych, takich jak powstawanie zatorów, zapowietrzanie czy niewystarczające grzanie kaloryferów. Należy przy tym pamiętać, że nawet najnowocześniejsze instalacje nie są w stu procentach odporne na tego typu usterki. Powodem jest fakt, że tego typu układy zawierają w sobie wiele różnych części i materiałów. 

Czyszczenie termy gazowej - Konserwacja piecyka gazowego

Tworzywa sztuczne, mosiądz, aluminium, stal oraz miedź oddziałują na przepływającą wodę, czego najniebezpieczniejszym skutkiem może być korozja elektrochemiczna. Brak regularnego czyszczenia instalacji c.o. sprawia, że w jej wnętrzu powstaje ogniwo – wytworzone wskutek obecności roztworu wody oraz metalu. Jego obecność przyczynia się z kolei do poważnych uszkodzeń wewnątrz rur.

W jaki sposób czyścimy chemicznie instalację centralnego ogrzewania?

 
Chemiczne oczyszczanie instalacji - Centralne ogrzewanie - Montaż kotłów gazowych

Każdy proces czyszczenia chemicznego w instalacji centralnego ogrzewania powinien być poprzedzony dokładną analizą fizykochemiczną. To właśnie na jej bazie jesteśmy w stanie określić, czy woda w instalacji zawiera szkodliwe mikroorganizmy lub odznacza się zanieczyszczeniem nieorganicznym osadem.

Nasi specjaliści dysponują szeroką gamą preparatów czyszczących, przeznaczonych do serwisowania instalacji różnego rodzaju – bez ryzyka ich nieumyślnego uszkodzenia.

Proces czyszczenia instalacji c.o. poprzedzamy spuszczeniem z niej wody. Wykorzystując nowoczesne pompy, wyposażone w specjalistyczne filtry magnetyczne, wtłaczamy do instalacji mieszaninę chemikaliów, która rozpuszcza kamień wodny, nagromadzony osad oraz produkty korozji. Następnie przez około 4–6 godzin wywołujemy cyrkulację, która odbywa się w różnych kierunkach. Proces ten ma na celu dokładne wypłukanie wszystkich zanieczyszczeń z wnętrza instalacji. Oczyszczoną i wypłukaną instalację napełniamy ponownie i odpowietrzamy. Po ponownym uruchomieniu układu sprawdzamy, czy działa on w sposób prawidłowy. Każdy proces czyszczenia wieńczymy zabezpieczeniem rur inhibitorem korozji.

Na czym polega czyszczenie chemiczne instalacji ciepłej wody użytkowej?

Nasze usługi to także profesjonalne czyszczenie instalacji c.w.u., narażonych przede wszystkim na nadmierne osadzanie się osadu oraz kamienia. Zbyt duże stężenie zanieczyszczeń wewnątrz instalacji sprawia, że z czasem może w niej dojść do zaburzeń cyrkulacji, prowadzących do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów oraz nadmiernej utraty generowanego ciepła. Do najczęściej występujących symptomów, świadczących, że instalacja może wymagać czyszczenia, należy pogorszona efektywność wymienników ciepła oraz nagłe uszkodzenia wykorzystywanej armatury. Proces czyszczenia instalacji ciepłej wody użytkowej przebiega w taki sam sposób, co czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania. Z tego też powodu zaleca się przeprowadzenie obu tych procedur w tym samym czasie.

Podgrzewacze gazowe - Serwis Junkers

Dlaczego warto zlecić czyszczenie chemiczne właśnie nam?

Jesteśmy obecni na rynku już od ponad piętnastu lat. Duże doświadczenie w wykonywaniu oraz serwisowaniu różnych typów instalacji grzewczych sprawiło, że jesteśmy w stanie przeprowadzić prawidłowo wszystkie zlecone nam prace – bez względu na rodzaj rur wykorzystywanych w danym układzie. Nasz zgrany zespół specjalistów przechodzi regularne szkolenia, pozwalające na stałe poszerzanie praktycznej wiedzy zawodowej. Podczas czyszczenia instalacji c.w.u. oraz c.o. wykorzystujemy nowoczesną aparaturę termowizyjną, pozwalającą na sprawną odnowę układu, bez konieczności wykonywania czasochłonnych poprawek.

Zapewniamy indywidualną wycenę oraz atrakcyjne ceny. Nasze usługi to także gwarancja możliwie najkrótszego czasu przebiegu prac. Jeśli Twoje grzejniki nagrzewają się tylko do połowy, zaś na podłogówce można wyczuć zimne strefy, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy w szybkim przywróceniu instalacji jej dawnej funkcjonalności, a także zabezpieczymy ją przed ponownym osadzaniem się szkodliwych substancji!